ΔΙΕΘΝΕΣ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΜΕ ΤΙΤΛΟ “RULING AND TEACHING IN SOCRATES AND CONFUCIUS” ΣΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ KΡΗΤΗΣ

Στο πλαίσιο των Δράσεων του Πανεπιστημίου Κρήτης, για την προώθηση της μελέτης της αρχαίας ελληνικής και της αρχαίας κινεζικής φιλοσοφίας, θα πραγματοποιηθεί διάλεξη με τίτλο: Ruling  and  Teaching  in  Socrates  and  Confuciusστις 15  Μαΐου  2023 και ώρα  12:00 (Αίθουσα Σ1, Τμήμα Φιλοσοφικών και Κοινωνικών Σπουδών, Πανεπιστημιούπολη Γάλλου, Ρέθυμνο). Επιστημονική ευθύνη: Χλόη Μπάλλα (Πανεπιστήμιο Κρήτης)

Εισηγητές:

Gabriele Cornelli (University of Brasilia)

Zhonghe Liang (Sichuan University)

Francesca Pentassuglio(“Sapienza” University of Rome)

Zacharoula Petraki (University of Crete)

Matt Walker (Yale-NUS College)

Zoom link: http://ww2.fks.uoc.gr/f/f-ancientgreeceandchina

Πληροφορίες: greece.china@fks.uoc.gr

Η παραπάνω δράση εντάσσεται στο υποέργο «Δράσεις του Πανεπιστημίου Κρήτης για την προώθηση της συγκριτικής εξέτασης του αρχαίου ελληνικού και κινεζικού πολιτισμού» της Πράξης «Προώθηση μελέτης αρχαίου ελληνικού και κινεζικού πολιτισμού» του Επιχειρησιακού Προγράμματος «Ανάπτυξη Ανθρώπινου Δυναμικού, Εκπαίδευση και Δια Βίου Μάθηση»