ΔΙΕΘΝΗΣ ΔΙΗΜΕΡΙΔΑ «ΑΡΙΘΜΟΙ, ΣΥΜΒΟΛΙΣΜΟΣ, ΑΛΓΕΒΡΑ: ΙΣΤΟΡΙΚΕΣ ΚΑΙ ΙΣΤΟΡΙΟΓΡΑΦΙΚΕΣ ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ» ΣΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΑΘΗΝΩΝ

Στο πλαίσιο των Δράσεων του Εθνικού Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Aθηνών, για την προώθηση της μελέτης της αρχαίας ελληνικής και της αρχαίας κινεζικής φιλοσοφίας, θα πραγματοποιηθεί διεθνής ημερίδα με τίτλο: «Αριθμοί, Συμβολισμός, Άλγεβρα: Ιστορικές και Ιστοριογραφικές Διαστάσεις» στις 29 Μαρτίου 2023 (Αίθουσα Α, του Τμήματος ΙΦΕ). Επιστημονική ευθύνη: Στέλιος Βιρβιδάκης, Ομότιμος Καθηγητής Ε.Κ.Π.Α.

Για το πρόγραμμα πατήστε εδώ

Η παραπάνω δράση εντάσσεται στο υποέργο «Δράσεις του Εθνικού Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών  για την προώθηση της συγκριτικής εξέτασης του αρχαίου ελληνικού και κινεζικού πολιτισμού» της Πράξης «Προώθηση μελέτης αρχαίου ελληνικού και κινεζικού πολιτισμού» του Επιχειρησιακού Προγράμματος «Ανάπτυξη Ανθρώπινου Δυναμικού, Εκπαίδευση και Δια Βίου Μάθηση»