ΔΙΕΘΝΗΣ ΗΜΕΡΙΔΑ ΣΤΗΝ ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΔΗΜΟΤΙΚΗ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

Στο πλαίσιο των Δράσεων του ΑΠΘ, για την προώθηση της μελέτης της αρχαίας ελληνικής και της αρχαίας κινεζικής φιλοσοφίας, τη Δευτέρα  24 Απριλίου 2023 και ώρα 18:30 στην Κεντρική Δημοτική Βιβλιοθήκη (Εθνικής Αμύνης 27, Θεσσαλονίκη) θα πραγματοποιηθεί διεθνής ημερίδα που περιλαμβάνει εισηγήσεις των Yuri Pines, Καθηγητή Κινεζικών Σπουδών του Hebrew University of Jerusalem, Στέλιου Βιρβιδάκη, Ομότιμου Καθηγητή Φιλοσοφίας του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών και προέδρου του Κ.ΕΛ.ΚΙ.Π, και Χλόης Μπάλλα, Αναπληρώτριας Καθηγήτριας Αρχαίας Φιλοσοφίας του Πανεπιστημίου Κρήτης. Την επιστημονική ευθύνη έχει ο Παντελής Γκολίτσης, Αναπληρωτής Καθηγητής Αρχαίας και Μεσαιωνικής Φιλοσοφίας του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης.

Για το πρόγραμμα πατήστε εδώ

Για το δελτίο τύπου πατήστε εδώ

Η ημερίδα πραγματοποιείται στο πλαίσιο του χρηματοδοτούμενου από το ΕΣΠΑ έργου «Δράσεις του ΑΠΘ για την αρχαία ελληνική και κινεζική φιλοσοφία» της Πράξης «Προώθηση μελέτης αρχαίου ελληνικού και κινεζικού πολιτισμού» του Επιχειρησιακού Προγράμματος «Ανάπτυξη Ανθρώπινου Δυναμικού, Εκπαίδευση και Δια Βίου Μάθηση» και τελεί υπό την αιγίδα του Εργαστηρίου Φιλοσοφίας: Κείμενα και Ερμηνείες του Τμήματος Φιλοσοφίας και Παιδαγωγικής του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης.