ΔΙΑΛΕΞΗ ΜΕ ΤΙΤΛΟ “CHINESE CULTURAL HERITAGE FROM THE PERSPECTIVE OF DIGITAL HUMANITIES: THE CASE OF CONFUCIAN ANALECTS” ΣΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΑΘΗΝΩΝ

Στο  πλαίσιο  των  Δράσεων  του  Ε.Κ.Π.Α.,  για  την  προώθηση  της  μελέτης  της  αρχαίας  ελληνικής  και  της  αρχαίας  κινεζικής  φιλοσοφίας,  θα  πραγματοποιηθεί  διάλεξη  με  τίτλο:  “Chinese  Cultural  Heritage  from  the  Perspective  of  Digital  Humanities: the  case of  Confucian  Analects  στις  12  Οκτωβρίου  2023  και  ώρα  15:00  (Αίθουσα  637,  Κτίριο  Φιλοσοφικής,  Πανεπιστημιούπολη  Ζωγράφου  15784,  Αθήνα).  Εισηγητής:  Wei,  Tong (Peking University,  China)   Επιστημονική  ευθύνη:  Στέλιος  Βιρβιδάκης (Ε.Κ.Π.Α.)  Διοργάνωση:  Μαρία  Παπαδοπούλου (ΕΚΠΑ)

Δείτε την περίληψη της ομιλίας.

Η παραπάνω δράση εντάσσεται στο υποέργο «Δράσεις του Ε.Κ.Π.Α. για την προώθηση της συγκριτικής εξέτασης του αρχαίου ελληνικού και κινεζικού πολιτισμού» της Πράξης «Προώθηση μελέτης αρχαίου ελληνικού και κινεζικού πολιτισμού» του  Επιχειρησιακού Προγράμματος «Ανάπτυξη Ανθρώπινου Δυναμικού, Εκπαίδευση και Δια Βίου Μάθηση».