ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙΑ: ΠΡΟΒΟΛΗ ΤΗΣ ΤΑΙΝΙΑΣ «YOUNG PLATO» ΣΤΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΡΕΘΥΜΝΟ

Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Φιλοσοφίας, το Εργαστήριο Φιλοσοφικής Έρευνας και Μετάφρασης του Τμήματος Φιλοσοφικών και Κοινωνικών Σπουδών (ΚΕΜΕ ΠΚ) σε συνεργασία με το Ιστορικό Μουσείο Κρήτης και τον Κοινωνικό Χώρο των Ιδρυμάτων Α & Μ Καλοκαιρινού διοργανώνουν την προβολή του ντοκιμαντέρ  «Young Plato» το Σάββατο 18 Νοεμβρίου 2023 και ώρα 6 μμ. στον Κοινωνικό Χώρο των Ιδρυμάτων Α. και Μ. Καλοκαιρινού (Μονής Αγκαράθου 9, Ηράκλειο).

Είσοδος ελεύθερη. Για περισσότερες πληροφορίες δείτε εδώ.

Η προβολή του ντοκιμαντέρ θα επαναληφθεί τη Δευτέρα 20 Νοεμβρίου 2023, στις 6 μμ., στο Ρέθυμνο, στο Αμφιθέατρο Γ του Τμήματος Φιλοσοφικών και Κοινωνικών Σπουδών (Πανεπιστημιούπολη Γάλλου, Ρέθυμνο).

Οι εκδηλώσεις εντάσσονται στα πλαίσια των δράσεων για την προώθηση της συγκριτικής εξέτασης του αρχαίου ελληνικού και κινεζικού πολιτισμού, στις οποίες συμμετέχει το Πανεπιστήμιο Κρήτης. Οι εκδηλώσεις πραγματοποιούνται με τη συγχρηματοδότηση Ελλάδας και Ευρωπαϊκής Ένωσης (Ευρωπαϊκό Κοινωνικό Ταμείο) μέσω του  Επιχειρησιακού Προγράμματος «Ανάπτυξη Ανθρώπινου Δυναμικού, Εκπαίδευση και Δια Βίου Μάθηση».