ΑΝΟΙΧΤΟ ΜΑΘΗΜΑ ΜΕ ΘΕΜΑ "CHINA'S FA THINKERS ("LEGALISTS"): THINKERS, IDEOLOGY, IMPARTIAL STANDARDS" ΣΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΚΡΗΤΗΣ

Στο πλαίσιο των Δράσεων του Πανεπιστημίου Κρήτης, για την προώθηση της μελέτης της αρχαίας ελληνικής και της αρχαίας κινεζικής φιλοσοφίας, διοργανωνεται ανοιχτό μάθημα με τίτλο: China's  fa  Thinkers ("Legalists"): Thinkers, Ideology, Impartial  Standardsστις 27  Απριλίου  2023 και ώρα  17:30  (Αίθουσα Συνεδριάσεων Τμήματος Φιλολογίας, Πανεπιστημιούπολη Γάλλου, Ρέθυμνο). Εισηγητής:  Yuri Pines (Hebrew  University  of  Jerusalem) Επιστημονική ευθύνη: Χλόη Μπάλλα (Πανεπιστήμιο Κρήτης).

Ο  Yuri  Pines  είναι  συγγραφέας  πολλών  βιβλίων για την αρχαία Κίνα (Zhou History  Unearthed:  The  Bamboo  Manuscript  Xinian and  Early  Chinese Historiography. New York: Columbia University Press, 2020· The Book of Lord Shang: Apologetics of State Power in Early China. New York: Columbia University Press, 2017. (Winner, 2018 Choice Outstanding Academic Title)· The Everlasting Empire: Traditional Chinese Political Culture and Its Enduring Legacy. Princeton: PrincetonUniversityPress, 2012).

Η διάλεξη οργανώνεται από το ΠΜΣ "Κλασικές Σπουδές" (Τμ. Φιλολογίας: στο πλαίσιο του Μεταπτυχιακού Μαθήματος της Μελίνα Ταμιωλάκη) και το Ερευνητικό Εργαστήριο Κλασικών Σπουδών (ΚΕΜΕ-ΠΚ) σε συνεργασία με το ΠΜΣ “Φιλοσοφία: Γνώση, Αξίες και Κοινωνία” (Τμ. Φιλοσοφικών και Κοινωνικών Σπουδών) και το Εργαστήριο Φιλοσοφικής Έρευνας και Μετάφρασης (ΚΕΜΕ-ΠΚ).

Πληροφορίες:  greece.china@fks.uoc.gr

Φωτογραφίες από την εκδήλωση: εδώ, εδώ, εδώ κι εδώ .

Η παραπάνω δράση εντάσσεται στο υποέργο «Δράσεις του Πανεπιστημίου Κρήτης για την προώθηση της συγκριτικής εξέτασης του αρχαίου ελληνικού και κινεζικού πολιτισμού» της Πράξης «Προώθηση μελέτης αρχαίου ελληνικού και κινεζικού πολιτισμού» του Επιχειρησιακού Προγράμματος «Ανάπτυξη Ανθρώπινου Δυναμικού, Εκπαίδευση και Δια Βίου Μάθηση».

Δείτε το πρόγραμμα των δράσεων του Πανεπιστημίου Κρήτης εδώ

Yuri Pines