ΔΙΑΛΕΞΗ ΜΕ ΤΙΤΛΟ “READER RECEPTION OF CHINESE PHILOSOPHY TAKING ENGLISH TRANSLATIONS OF THE ANALECTS AS AN EXAMPLE” ΣΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΑΘΗΝΩΝ

Στο  πλαίσιο  των  Δράσεων  του  Ε.Κ.Π.Α.,  για  την  προώθηση  της  μελέτης  της  αρχαίας  ελληνικής  και  της  αρχαίας  κινεζικής  φιλοσοφίας,  θα  πραγματοποιηθεί  διάλεξη  με  τίτλο:  “Reader Reception of Chinese Philosophy Taking English Translations of the Analects as An Example”  στις  12  Οκτωβρίου  2023  και  ώρα  16:00  (Αίθουσα  637,  Κτίριο  Φιλοσοφικής,  Πανεπιστημιούπολη  Ζωγράφου  15784,  Αθήνα).  Εισηγήτρια:  Hui,  Liu (NUAA University, Nanjing, China)  Επιστημονική  ευθύνη:  Στέλιος  Βιρβιδάκης (Ε.Κ.Π.Α.)  Διοργάνωση:  Μαρία  Παπαδοπούλου (ΕΚΠΑ)

Δείτε την περίληψη της ομιλίας.

Η παραπάνω δράση εντάσσεται στο υποέργο «Δράσεις του Ε.Κ.Π.Α. για την προώθηση της συγκριτικής εξέτασης του αρχαίου ελληνικού και κινεζικού πολιτισμού» της Πράξης «Προώθηση μελέτης αρχαίου ελληνικού και κινεζικού πολιτισμού» του Επιχειρησιακού Προγράμματος «Ανάπτυξη Ανθρώπινου Δυναμικού, Εκπαίδευση και Δια Βίου Μάθηση